Cantus Gregorianus 2019

W poniedziałek 1 lipca 2019 roku Mszą Świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego celebrowaną przez o. Jeana de Richemont OSB zakończyły się IX warsztaty chorału gregoriańskiego wg metody Solesmes organizowane przez ks. Grzegorza Kopytowskiego, dyrektora Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej oraz ks. Sławomira Sosnowskiego, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Łódzkiej.

Przeszło 40 uczestników wzięło udział w codziennej liturgii mszalnej ze śpiewem gregoriańskim, wysłuchało konferencji oraz uczestniczyło w szeregu zajęć z teorii i praktyki śpiewu gregoriańskiego. Zajęcia z metody Solesmes i praktyki śpiewu gregoriańskiego poprowadziły: Ewa Domagała, Agnieszka Łysakowska, Katarzyna Kubaszczyk ze Szkoły Św. Benedykta z Poznania oraz Anna Kamerys ze Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Zajęcia z dyrygowania, organowego akompaniamentu chorałowego oraz emisji głosu poprowadzili: o. Jean de Richemont OSB z opactwa Notre-Dame w Triors, Claude Pateau, dyrektor Szkoły Św. Grzegorza z Le Mans oraz Rene Linnenbank z Marsylii.

W sobotę, 29 czerwca, w Uroczystość Piotra i Pawła, uczestnicy i goście warsztatów udali się z pielgrzymką do Niepokalanowa.