Cantus Gregorianus AD 2023 prowadzący

O. Hervé Courau OSB – pierwszy opat klasztoru Notre-Dame w Triors (założonego w 1984 roku jako filia Fontgombault). Wybitny kantor i dyrygent obdarzony charyzmatycznym darem ukazywania dostojnego i porywającego piękna w śpiewie gregoriańskim. Na jego zaproszenie w 2000 roku grupa świeckich kobiet z Poznania rozpoczęła ponad dziesięcioletnie studia nad metodą solesmeńską wyjeżdżając każdego roku latem do Triors. W 2011 roku opat Courau przyjął zaproszenie do Polski, do Łodzi by zainicjować coroczne, międzynarodowe warsztaty chorałowe dla świeckich i duchownych. Jeszcze kilkakrotnie obecny na nich osobiście, delegował następnie mnichów kantora i organistę do udziału w kolejnych edycjach łódzkich warsztatów. Dzięki temu, już w 2013 roku możliwe było otworzenie w Poznaniu, Łodzi, Wolsztynie, a następnie w Warszawie stacjonarnych szkół śpiewu gregoriańskiego, które działają nieprzerwanie do dziś. Na trzy lata organizację letnich warsztatów gregoriańskich w Łodzi przerwała pandemia. W 2021 roku minęło 10 lat od chwili zorganizowania pierwszych warsztatów Cantus Gregorianus, w 2023 roku mija 10 lat od rozpoczęcia działalności szkół chorału gregoriańskiego.

Od 2019 roku O. Hervé Courau OSB był prze wiele lat sekretarzem generalnym oraz asystentem kościelnym Associatio Sanctus Benedictus Patronus Europae (ASBPE), od 2019 stoi na czele Consociatio Internationalis Musicae Sacrae. Jest autorem wielu publikacji, wykładów i konferencji, m.in. Chant grégorien et participation active, ed. Pierre Téqui, 2004.

Polecamy lekturę tekstów ojca Courau publikowanych przez Christanitas:

Dom Guéranger i odbudowa liturgii we Francji. Prekursor ruchu liturgicznego

Duchowość śpiewu gregoriańskiego

Czy śpiew sakralny może być ekspresyjny? Chorał gregoriański w Ars Celebrandi

Sophie Laurent – wykładowca i nauczycielka Szkoły św. Grzegorza z Le Mans. Aktywnie uczestniczy w prowadzeniu kursów i szkoleń chorałowych wg metody Solesmes we Francji i poza jej granicami w ciągu roku, latem współprowadzi międzynarodowe letnie sesje śpiewu gregoriańskiego w Montligeon. Dodajmy, że w tym roku Szkoła św. Grzegorza obchodzi 85 rocznicę swej działalności oraz 25 rocznicę podniesienia jej do rangi Międzynarodowej Akademii Śpiewu Kościelnego (d’Académie Internationale de Musique Sacrée).

Sophie Laurent kilkakrotnie gościła w Polsce prowadząc warsztaty śpiewu i chirinomii w Poznaniu i Łodzi. Będzie też gościem specjalnym na Międzynarodowym Kongresie Św. Benedykta Patrona Europy, który odbywa się w Poznaniu, w dniach 19-21 maja bieżącego roku.

Piotr Tabakiernik – gry organowej uczył się pod kierunkiem Marietty Kruzel-Sosnowskiej. Improwizacji wraz z kompozycją – najpierw pod kierunkiem Mariana Sawy, jeszcze w latach szkolnych, zaś w czasie studiów u Szábolcsa Esztényiego. Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył kompozycję u Stanisława Moryto.

W zakresie Chorału gregoriańskiego wg metody Solesmes kształcił się pod okiem Bogny Bohdanowicz z Łódzkiej Szkoły Chorału, uczestnicząc ponadto w kursach chorałowych Sophie Laurent i Claude’a Pateau ze Szkoły Św. Grzegorza w Le Mans oraz u O. Jeana de Richemont OSB z Opactwa Notre-Dame w Triors – w zakresie akompaniamentu gregoriańskiego. W 2022 we współpracy z łódzkim Studium Muzyki Kościelnej poprowadził pierwszy kurs organowego akompaniamentu chorałowego.

Działa aktywnie jako kompozytor. Jednocześnie pełni posługę II kantora i organisty w Duszpasterstwie Tradycji Katolickiej w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie, gdzie prowadzi także scholę żeńską Laudem gloriæ. Obie sfery działalności łączy w pracy pedagogicznej, ucząc w jednej z warszawskich szkół muzycznych chorału gregoriańskiego i współczesnych technik kompozytorskich, w Collegium Joanneum oraz prowadząc scholę gregoriańską i polifoniczną, dla której – z nieukrywaną radością – komponuje utwory wykorzystywane potem w czasie liturgii.