Cantus Gregorianus 29 czerwca – 2 lipca 2023

Po trzyletniej przerwie odbędą się w Łodzi warsztaty śpiewu gregoriańskiego Cantus Gregorianus z udziałem czcigodnego ojca Hervé Courau OSB, emerytowanego opata klasztoru Notre-Dame w Triors, Sophie Laurent ze Szkoły św. Grzegorza z Le Mans oraz Piotra Tabakiernika kompozytora i organisty, wykładowcy Collegium Joanneum w Warszawie. Przez te wszystkie lata trwała w Poznaniu, Warszawie i Łodzi nieprzerwanie praca kursowa i chórowa, tegoroczne spotkanie warsztatowe w Łodzi to wreszcie okazja to długo wyczekiwanej superwizji i spotkania.

Organizatorzy. Organizatorami tegorocznej edycji warsztatów są: Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej (ks. Grzegorz Kopytowski, ks. Piotr Przybysz, Anna Kamerys, Bogna Bohdanowicz), Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne „Cantores” oraz Fundacja św. Benedykta.

Współprowadzący. Jak zawsze cieszymy się ze współpracy ze Szkołą św. Grzegorza z Poznania (Agnieszka Łysakowska, Ewa Domagała), Szkołą św. Grzegorza z Le Mans (Sophie Laurent), Collegium Joanneum (Piotr Tabakiernik) oraz Kamilem Gruszczyńskim. Zajęcia poprowadzą również Anna Kamerys i Bogna Bohdanowicz (Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej).

Współpraca. Każde zajęcia z udziałem naszych Francuskich Gości będą tłumaczone dzięki Katarzynie Kubaszczyk (Szkoła św. Grzegorza z Poznania) oraz Marii Jung (Schola Gregoriańska SMK Archidiecezji Łódzkiej).

Termin warsztatów. Zajęcia potrwają od czwartku 29 czerwca do niedzieli 2 lipca (w poniedziałek 3 lipca około 8:00 przewidziana jest msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i pożegnanie Gości). W czwartek około 15:00 rozpocznie pracę Sekretariat przyjmujący PT Uczestników, o 17:00 msza św., następnie wykład inauguracyjny oraz Kompleta. Kolejne trzy dni tj. piątek – sobota i niedziela to pełne dni warsztatowe od 9:00 do 19:30. (Program publikujemy obok formularza zgłoszeniowego, zob. link poniżej).

Miejsce warsztatów. Zajęcia odbywać się będą w Instytucie Teologicznym przy ul. Ks. Ignacego Skorupki 7 w Łodzi (północna pierzeja Placu Katedralnego), wykłady prawdopodobnie także w auli kameralnej Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Św. Stanisława Kostki 14 w Łodzi, msze św. sprawowane będą w katedrze (ul. Piotrkowska 265).

Zakwaterowanie i wyżywienie. Organizatorzy nie zapewniają noclegów dla osób przyjezdnych. Jest natomiast możliwość zamówienia obiadów na miejscu, koszt jednego obiadu 30 zł. Zainteresowanych prosimy o zaznaczenie wybranej opcji w formularzu zgłoszeniowym.

Plan pracy warsztatowej. Poza wspólnym udziałem w zajęciach emisji głosu, wykładach i w liturgii, zajęcia odbywać się będą w dedykowanych grupach. Wszyscy PT Uczestnicy warsztatów zostaną wyposażeni w potrzebne materiały szkoleniowe i nuty.

Grupa dla początkujących, to jest osób nie uczących się dotąd chorału, dla miłośników i słuchaczy chcących poznać bliżej repertuar gregoriański.

Dwie grupy średniozaawansowane – tworzące na czas warsztatów scholę męską i scholę żeńską. Zajęcia dedykowane absolwentom i uczestnikom dotychczasowych kursów onlinowych oraz stacjonarnych. Grupy te będą pracować osobno pod okiem ojca opata Hervé Courau lub/i Sophie Laurent. Sugerowane jest wcześniejsze przygotowanie się indywidualne pod kątem znajomości utworów, by praca podczas warsztatów mogła koncentrować się na stylu wykonawczym. Każdemu z uczestników zadeklarowanemu do w/w grup zostaną wysłane wcześniej nuty.

Grupa zaawansowana – dyrygenci. Zajęcia dedykowane osobom, które pragną rozwinąć i udoskonalić umiejętność dyrygowania chorałowego. W śpiewie gregoriańskim wg metody solesmeńskiej dyrygowanie jest naturalnym etapem nauki i nie jest zarezerwowane dla wybrańców. Jego zasady są uniwersalne i stanowią logiczne dopełnienie teorii i praktyki kantorskiej. Zdarza się niemniej, że potrzeba miejsca i chwili inspiruje konkretne osoby do sięgnięcia po umiejętność dyrygowania dla dobra i pożytku współśpiewających. Jeśli tak się dzieje w Waszym przypadku – odwagi i zapraszamy – te zajęcia są dla Was. Każdego dnia od rana, równolegle z emisją głosu, będzie godzina dyrygowania. Ewentualne lekcje/konsultacje indywidualne możliwe będą wieczorem, od około 18:30. Prowadzący: ojciec opat Hervé Courau lub/i Sophie Laurent.

Grupa organowego akompaniamentu chorałowego dedykowana instrumentalistom – organistom, pracować będzie pod kierunkiem Piotra Tabakiernika. Pierwszy blok zajęć w piątek: 10:00-11:30 stanowić będzie wykład wprowadzający do tematu akompaniamentu gregoriańskiego. Kolejne zajęcia odbywać się będą przy instrumencie.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ