Warsztaty Cantus Gregorianus

Decyzją Kurii Metropolitalnej Łódzkiej X międzynarodowe warsztaty chorału gregoriańskiego Cantus Gregorianus zostały odwołane z powodu epidemii

 

„Dziękuję za wiadomość. Nie jest to wielka niespodzianka, tu, we Francji, praktycznie wszystko jest wstrzymane do końca lipca. To smutne, że musimy odwołać nasz gregoriański tydzień śpiewów, to chwile na które zawsze czekam, ale to mądra decyzja. Czasy są teraz tak niepewne…”  René Linnenbank

„Trochę się tego spodziewałem! Przykro mi z powodu tego dziesiątego Jubileuszu… Pan będzie z pewnością hojny w tym czasie, który nadejdzie!”   Claude Pateau

„Jaka szkoda! Ale było to trochę przewidywalne. Trzeba zobaczyć palec Boży w tym rozczarowaniu. Piękna liturgia zbudowana jest na oczyszczonych i stęsknionych sercach… Jesteśmy razem i ufamy!”    ojciec Hervé Courau OSB Opat Notre-Dame de Triors

 

* * *

W dniach 1 lipca (środa) – 6 lipca (poniedziałek) 2020 miały odbyć się w Łodzi po raz dziesiąty Warsztaty Cantus Gregorianus. Podczas Warsztatów zaplanowane były uroczyste msze święte ze śpiewem gregoriańskim oraz nabożeństwa w łódzkiej Archikatedrze. W pierwszy piątek miesiąca, 3 lipca, uczcić mieliśmy Najświętsze Serce Pana Jezusa uroczystą adoracją Najświętszego Sakramentu w Katedrze. W nabożeństwie udział wziąć miały wszystkie schole gregoriańskie powstałe w Polsce z inspiracji nauczania chorału przez mnichów kongregacji solesmeńskiej.  Dzień później, 4 lipca, w pierwszą sobotę miesiąca uczestnicy i goście udać się mieli z pielgrzymką do Częstochowy, aby wziąć tam udział we mszy świętej ze śpiewem gregoriańskim, celebrowanej przez ojca Hervé Courau OSB opata z Triors oraz w Apelu Jasnogórskim. Zajęciom towarzyszyć miały koncerty: w czwartek 2 lipca z recitalem muzyki sakralnej wystąpić miał René Linnenbank zaś w niedzielę 5 lipca w łódzkiej katedrze zaśpiewać miał zespół wokalny In Montana z Lyonu, pod dyrekcją Maud Hertz.

Zajęcia prowadzić mieli: mistrzowską klasę interpretacji i dyrygowania – ojciec Hervé Courau OSB (opat klasztoru Notre-Dame w Triors); klasę organów – ojciec Jean de Richemont OSB (opactwo Notre-Dame w Triors); kurs metody Solesmes i dyrygowania – Claude Pateau (Szkoła św. Grzegorza w Le Mans); klasę wokalną – René Linnenbank (Marsylia). Wykład inauguracyjny wygłosić miał ojciec opat Hervé Courau OSB. Wykłady wygłosić mieli również ks. Jarosław Powązka (Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu) oraz Claude Pateau (Szkoła św. Grzegorza w Le Mans).