X Warsztaty Cantus Gregorianus 2020

Decyzją Kurii Metropolitalnej Łódzkiej tegoroczne X międzynarodowe warsztaty chorału gregoriańskiego Cantus Gregorianus zostały odwołane z powodu epidemii.

„Dziękuję za wiadomość. Nie jest to wielka niespodzianka, tu, we Francji, praktycznie wszystko jest wstrzymane do końca lipca. To smutne, że musimy odwołać nasz gregoriański tydzień śpiewów, to chwile na które zawsze czekam, ale to mądra decyzja. Czasy są teraz tak niepewne…”  René Linnenbank

„Trochę się tego spodziewałem! Przykro mi z powodu tego dziesiątego Jubileuszu… Pan będzie z pewnością hojny w tym czasie, który nadejdzie!”   Claude Pateau

„Jaka szkoda! Ale było to trochę przewidywalne. Trzeba zobaczyć palec Boży w tym rozczarowaniu. Piękna liturgia zbudowana jest na oczyszczonych i stęsknionych sercach… Jesteśmy razem i ufamy!”    ojciec Hervé Courau OSB Opat Notre-Dame de Triors

* * *

W dniach 1 lipca (środa) – 6 lipca (poniedziałek) 2020 miały odbyć się w Łodzi po raz dziesiąty Warsztaty Cantus Gregorianus. Podczas Warsztatów zaplanowane były uroczyste msze święte ze śpiewem gregoriańskim oraz nabożeństwa w łódzkiej Archikatedrze. W pierwszy piątek miesiąca, 3 lipca, uczcić mieliśmy Najświętsze Serce Pana Jezusa uroczystą adoracją Najświętszego Sakramentu w Katedrze. W nabożeństwie udział wziąć miały wszystkie schole gregoriańskie powstałe w Polsce z inspiracji nauczania chorału przez mnichów kongregacji solesmeńskiej.  Dzień później, 4 lipca, w pierwszą sobotę miesiąca uczestnicy i goście udać się mieli z pielgrzymką do Częstochowy, aby wziąć tam udział we mszy świętej ze śpiewem gregoriańskim, celebrowanej przez ojca Hervé Courau OSB opata z Triors oraz w Apelu Jasnogórskim. Zajęciom towarzyszyć miały koncerty: w czwartek 2 lipca z recitalem muzyki sakralnej wystąpić miał René Linnenbank zaś w niedzielę 5 lipca w łódzkiej katedrze zaśpiewać miał zespół wokalny In Montana z Lyonu, pod dyrekcją Maud Hertz.

Zajęcia prowadzić mieli:

mistrzowską klasę interpretacji i dyrygowania – ojciec Hervé Courau OSB (opat klasztoru Notre-Dame w Triors);

klasę organów – ojciec Jean de Richemont OSB (opactwo Notre-Dame w Triors);

kurs metody Solesmes i dyrygowania – Claude Pateau (Szkoła św. Grzegorza w Le Mans);

klasę wokalną – René Linnenbank (Marsylia) .

Wykład inauguracyjny wygłosić miał ojciec opat Hervé Courau OSB. Wykłady wygłosić mieli również ks. Jarosław Powązka (Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu) oraz Claude Pateau (Szkoła św. Grzegorza w Le Mans). Program dziesiątych, jubileuszowych warsztatów Cantus Gregorianus AD 2020 znajduje się TUTAJ. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzania w nim zmian.

Ważne informacje:

Zakwaterowanie oraz posiłki, zajęcia, konferencje oraz próby odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, przy ul. Św. Stanisława Kostki 14. Msze święte odprawiane są w archikatedrze przy ul. Piotrkowskiej 265 zaś nabożeństwa jutrzni oraz komplety w kaplicy seminaryjnej, chyba, że w programie przewidziano inaczej.

Koszty zakwaterowania: nocleg 35 zł; obiad 25 zł, śniadania i kolacje odpowiednio po 15 zł. Koszt uczestnictwa w Warsztatach wynosi 200 zł. Koszt udziału w pielgrzymce 50 zł.

Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest wpłata zaliczki w wysokości 100,00 zł na konto:

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Stanisława Kostki 14;

Bank Pekao S.A. IIO/Lodz 71 1240 3028 1111 0000 2824 0509.

W tytule przelewu prosimy wpisać swoje imię i nazwisko oraz: „zaliczka Warsztaty 2020”.

UWAGA: po wysłaniu zgłoszenia przez formularz Uczestnik otrzyma powiadomienie o wpłynięciu zgłoszenia. Natomiast informację o wpisaniu na listę uczestników otrzyma dopiero po zaksięgowaniu zaliczki. Zaliczka jest bezzwrotna.

Zainteresowanych udziałem zespołów muzycznych w Warsztatach, szczególnie pod kątem konsultacji wokalnych z René Linnenbankiem, prosimy o umieszczenie takiej informacji w formularzu zgłoszeniowym (w polu UWAGI).

Zgłoszenia przesyłać prosimy poprzez formularz zgłoszeniowy zamieszczony poniżej.