Kurs Chorału

Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej informuje, że w roku akademickim 2021/2022 organizowane będą Kursy Chorału Gregoriańskiego dla początkujących oraz dla kontynuujących naukę rozpoczętą w roku bieżącym. O planowanych terminach poinformujemy w późniejszym czasie.

W programie kursu podstawowego m. in.: notacja gregoriańska; rytm; formy; repertuar i historia chorału. Prowadzenie: Anna Kamerys, Bogna Bohdanowicz.

W programie kursu zaawansowanego: modalność, psalmodia, semiologia oraz analiza formalna i praktyka śpiewu.

W Studium Muzyki Kościelnej w Łodzi, w sezonie 2021/2022, działać będą schole:

Schola męska (prowadzi Anna Kamerys): zajęcia co tydzień, w środy o godzinie 19.30 w Studium, przy ul. Zgierskiej 123 w Łodzi; 

Schola żeńska (prowadzi Bogna Bohdanowicz): zajęcia co tydzień, w środy o godzinie 19.00 w Studium. 

Ponadto informujemy, że dla wszystkich, którzy uczestniczyli już w naszych kursach czy to w Łodzi, czy w Poznaniu, Kaliszu, Wrocławiu czy Warszawie organizowane są letnie warsztaty w dniach 16-19 sierpnia w Poznaniu. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo również na naszej stronie.

Ja k zawsze zachęcamy również do propagowania śpiewu gregoriańskiego w swoich parafiach. Troska o śpiew jest przejawem troski w ogóle o liturgię, która wyrażą przecież istotę naszego kultu wobec Boga. Na ile możemy, warto włączyć się w staranne, sensowne i pogłębione przygotowanie do liturgii osobiście, a jak się da, także i wspólnotowo. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem scholi gregoriańskiej w przygotowaniu liturgii w swojej parafii, zapytaj Księdza Proboszcza, a jeśli się zgodzi, skontaktuj się z nami. Wspólnie przygotujemy liturgię, pamiętając o słowie wprowadzającym dla parafian, ponieważ śpiew gregoriański dla wielu pozostaje niestety nadal egzotyczny…