1 – 3 marca 2019

Zapraszamy Państwa do udziału w trzydniowych warsztatach zimowych organizowanych każdego roku w połowie sezonu nauki chorału. Zazwyczaj trudno o tej porze roku wygospodarować tydzień by oddawać się niepodzielnie pracy nad śpiewem gregoriańskim. Ale weekend to już całkiem możliwy dystans czasowy. Doświadczenie mówi bowiem jasno, że dobrze w naszej pionierskiej sytuacji spotykać się regularnie w większym gronie. Przez pionierskość mam na myśli nie tyle samo zajmowanie się chorałem, bo on ma swoje miejsce na uniwersytetach (także tych kościelnych, a jakże), ale o metodę solesmeńską, „wskrzeszaną” w naszych czasach z popiołów historii, zaniedbań i powiedzmy otwarcie pogardy. Inaczej mówiąc chodzi o reinstalację śpiewu gregoriańskiego w liturgii kościoła. To nie łatwe zadanie i trzeba nie lada pasji żeby przetrwać. Sursum corda!

W trakcie zimowych warsztatów nie będzie jakiegoś hasła przewodniego ani specjalnego tytułu. Zajmiemy się tym, co liturgia kościoła przynosi w tym czasie, a więc formularzem ostatniej niedzieli zwykłej (w cyklu C) przed Popielcem. Zaawansowani zajmą się tym repertuarem na swoim poziomie, a początkujących zaprosimy do nauki stałych części mszalnych oraz kilku dodatkowych antyfon. Będzie to zatem jakby zwykła praca scholi gregoriańskich tyle, że skondensowana w czasie i przestrzeni 😉 W zakładce u góry strony znajdą Państwo informacje szczegółowe dotyczące repertuaru.

Studium Muzyki Kościelnej nie dysponuje miejscami noclegowymi, a Seminarium Duchowne, które gości zawsze latem z wielką hojnością chorałowe towarzystwo, jest o tej porze roku zajęte. Prosimy zatem postarać się o zakwaterowanie we własnym zakresie. Zapewniamy za to obiady: w sobotę i niedzielę w środku warsztatowego dnia, bez wychodzenia „ma miasto” będzie można zjeść porządny dwudaniowy obiad (diety należy zgłaszać również) w cenie 15 zł każdy. Kawa i herbata są stale zapewniane podczas trwania zajęć, zwłaszcza zaś przerw…

Koszt udziału to 100 zł. Obejmuje on przygotowanie materiałów nutowych, pokrycie kosztów podróży wykładowców oraz inne drobniejsze wydatki organizacyjne.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy.

W przypadku pytań prosimy o kontakt. Do zobaczenia!