VIII Warsztaty Cantus Gregorianus,  4-9 lipca (środa – poniedziałek) 2018 r.

Po raz ósmy rozpoczynamy w Łodzi warsztaty chorałowe prowadzone metodą Solesmes. Wśród wielu rozmaitych propozycji interpretacji chorału, które są obecnie dostępne na kursach i studiach nie tylko akademickich, metoda solesmeńska ma wartość wyjątkową, ze względu na prymat wymiaru duchowego i wspólnotowego śpiewu gregoriańskiego. Celem metody solesmeńskiej, jako narzędzia nauki i wykonania chorału jest udział wiernych w liturgii. Prowadzi ona krok po kroku od znajomości neum, poprzez rytm do rozumienia frazy melodii gregoriańskiej jako swoistego wykładu Słowa Bożego zawartego w tekście utworu, ale nie poprzez prostą, służebną rolę muzyki, lecz poprzez odkrycie w melodii równoległego, pełnego znaczenia przekazu.

Klasę organowego akompaniamentu chorałowego prowadzi o. Jean de Richemont OSB z klasztoru Notre-Dame w Triors (kongregacja Solesmes).

Zajęcia z dyrygowania prowadzi Claude Pateau – dyrektor Szkoły św. Grzegorza w Le Mans.

Zajęcia z metody prowadzą Agnieszka Łysakowska, Ewa Domagała (Szkoła św. Benedykta w Poznaniu), Anna Kaczorowska (Szkoła św. Anny w Wolsztynie) – poziom grup dostosowany jest do potrzeb PT Uczestników.

Nowość! Klasa wokalna pod kierunkiem René Linnenbanka. Po raz pierwszy w historii warsztatów Cantus Gregorianus, w tym roku René Linnenbank, poza zajęciami z emisji głosu dla wszystkich Uczestników, prowadzi regularny kurs dla wokalistów.

Msze święte ze śpiewem gregoriańskim odbywają się w katedrze łódzkiej o godzinie 12.00.

Z okazji trwającego właśnie Nadzwyczajnego Roku Św. Józefa. w trakcie trwania warsztatów odbędzie się pielgrzymka wszystkich Uczestników, Wykładowców i Gości do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W programie konferencja o godzinie 11.00, msza św. z chorałem gregoriańskim w Sanktuarium o godzinie 12.00 oraz obiad. Przejazd autokarem zapewniają organizatorzy.

Zakwaterowanie wraz z wyżywieniem oraz zajęcia kursowe mają miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi przy ul. Św. Stanisława Kostki 14.

Koszt noclegu w pokojach Seminarium Duchownego: 35 zł za noc; koszty posiłków: obiad 25 zł, śniadanie: 10 zł, kolacja: 10 zł.

Koszt uczestnictwa w Warsztatach: 150,00 zł, koszt wyjazdu do Kalisza: 25,00 zł.