Zakończyły się zimowe warsztaty chorałowe w Łodzi (trwające w dniach 29-31 stycznia 2016 r.) poświęcone śpiewom o św. Wojciechu, patronie początków chrześcijaństwa w Polsce. Gośćmi specjalnymi warsztatów byli wykładowcy, a także uczestnicy Kursu Chorału Gregoriańskiego Szkoły św. Benedykta w Poznaniu.
Prócz nauki śpiewu antyfon i sekwencji de sancto Adalberto, a także chorałowych, stałych części mszalnych, czas sesji wypełniły wykłady i liturgia. W piątek gościnny wykład wygłosił ks. prof. Waldemar Gliński na temat historycznego kontekstu przyjęcia chrztu przez Mieszka I. W sobotę wykład dyrektora Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej ks. Grzegorza Kopytowskiego poświęcony był teologii sakramentu chrztu, w niedzielę zaś Bogna Bohdanowicz zaprezentowała najstarsze liturgiczne zabytki chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
W sobotę uczestnicy warsztatów chorałowych wzięli udział w wieczornej mszy św. w klasztorze ojców Franciszkanów w Łagiewnikach śpiewając IX cykl gregoriańskich części stałych oraz formularz Salve Sancta Parens. W niedzielę wspólny śpiew gregoriański uświetnił parafialną mszę św. o godzinie 13.00 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie.
Kontynuacja nauki średniowiecznych kompozycji o św. Wojciechu będzie miała miejsce podczas tegorocznej, szóstej już edycji międzynarodowych Warsztatów Cantus Gregorianus organizowanych w Łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym w dniach 26 czerwca – 1 lipca z udziałem benedyktynów z klasztorów kongregacji Solesmes.