VI Ogólnopolskie Warsztaty Cantus Gregorianus

Od 26 czerwca do 1 lipca trwały w Łodzi VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego zorganizowane przez Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Pod patronatem Metropolity Łódzkiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego zgromadziło się ponad 60 osób by dzień po dniu poznawać chorał od samych podstaw: od zapisu neumatycznego przez solfeż, słowo i rytm.

Warsztaty zgromadziły uczestników z całej Polski, którzy w różnych grupach doskonalili się w umiejętnościach dyrygowania, organowego akompaniamentu chorałowego lub przygotowywali się do egzaminu kończącego pierwszy etap nauki. Zajęcia prowadzili Claude Pateau dyrektor Szkoły świętego Grzegorza w Le Mans, o. Jean de Richemont OSB z klasztoru w Triors, Rene Linnenbank – konsultant wokalny benedyktynów kongregacji Solesmes oraz poznański zespół Liquescentes pod kierunkiem Karoliny Piotrowskiej-Sobczak. W południe, w samym środku warsztatowego dnia odbywała się w Katedrze Msza Święta z chorałem gregoriańskim, celebrowana w kolejne dni przez arcybiskupa Władysława Ziółka i bpa Ireneusza Pękalskiego.

W środę, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, uczestnicy i goście udali się z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Spotkanie z ks. Prymasem, Msza św. z chorałem w Katedrze oraz zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego poprzedzone prezentacją wybranych rękopisów, w tym rękopisów muzycznych, złożyły się na program dnia. Wizyta w Gnieźnie oraz inauguracyjny wykład Philipa Earla Steele’a o chrzcie Mieszka I wpisywały się w obchody 1050 Jubileuszu Chrztu Polski.

Wyjątkowym akcentem tegorocznych warsztatów była wystawa pracy dyplomowej jednej z chórzystek scholii gregoriańskiej Martny Feledyn, studentki Politechniki Łódzkiej. Kolekcja tkanin inspirowanych zapisem chorału gregoriańskiego zdobiła przez tydzień Salę Portretową Wyższego Seminarium Duchownego. W drugim dniu warsztatów odbył się w łódzkiej Katedrze koncert poznańskiego zespołu Liquescentes. Wśród uczestników Warsztatów obecni byli w Łodzi bracia i siostry z różnych wspólnot rodziny benedyktyńskiej w Polsce.

Foto: Anna Chowaniec