Aktualności

 

Czerwiec 2017

VI Ogólnopolskie Warsztaty Cantus Gregorianus w Łodzi! odbyły się w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym w dniach 25 - 30 czerwca 2017 r.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Wczytywanie galerii...
 
Wczytywanie galerii...
 

 

Foto: Bogna Bohdanowicz

 

Czerwiec - Lipiec 2016

VI Ogólnopolskie Warsztaty Cantus Gregorianus w Łodzi!

Od 26 czerwca do 1 lipca trwały w Łodzi VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego zorganizowane przez Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Pod patronatem Metropolity Łódzkiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego zgromadziło się ponad 60 osób by dzień po dniu poznawać chorał od samych podstaw: od zapisu neumatycznego przez solfeż, słowo i rytm.

Warsztaty zgromadziły uczestników z całej Polski, którzy w różnych grupach doskonalili się w umiejętnościach dyrygowania, organowego akompaniamentu chorałowego lub przygotowywali się do egzaminu kończącego pierwszy etap nauki. Zajęcia prowadzili Claude Pateau dyrektor Szkoły świętego Grzegorza w Le Mans, o. Jean de Richemont OSB z klasztoru w Triors, Rene Linnenbank – konsultant wokalny benedyktynów kongregacji Solesmes oraz poznański zespół Liquescentes pod kierunkiem Karoliny Piotrowskiej-Sobczak. W południe, w samym środku warsztatowego dnia odbywała się w Katedrze Msza Święta z chorałem gregoriańskim, celebrowana w kolejne dni przez arcybiskupa Władysława Ziółka i bpa Ireneusza Pękalskiego.

W środę, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, uczestnicy i goście udali się z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Spotkanie z ks. Prymasem, Msza św. z chorałem w Katedrze oraz zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego poprzedzone prezentacją wybranych rękopisów, w tym rękopisów muzycznych, złożyły się na program dnia. Wizyta w Gnieźnie oraz inauguracyjny wykład Philipa Earla Steele’a o chrzcie Mieszka I wpisywały się w obchody 1050 Jubileuszu Chrztu Polski.

Wyjątkowym akcentem tegorocznych warsztatów była wystawa pracy dyplomowej jednej z chórzystek scholii gregoriańskiej Martny Feledyn, studentki Politechniki Łódzkiej. Kolekcja tkanin inspirowanych zapisem chorału gregoriańskiego zdobiła przez tydzień Salę Portretową Wyższego Seminarium Duchownego. W drugim dniu warsztatów odbył się w łódzkiej Katedrze koncert poznańskiego zespołu Liquescentes. Wśród uczestników Warsztatów obecni byli w Łodzi bracia i siostry z różnych wspólnot rodziny benedyktyńskiej w Polsce.

 

Wczytywanie galerii...


Styczeń 2016

Zimowe Warsztaty Chorałowe zakończone!

Zakończyły się zimowe warsztaty chorałowe w Łodzi (trwające w dniach 29-31 stycznia 2016 r.) poświęcone śpiewom o św. Wojciechu, patronie początków chrześcijaństwa w Polsce. Gośćmi specjalnymi warsztatów byli wykładowcy, a także uczestnicy Kursu Chorału Gregoriańskiego Szkoły św. Benedykta w Poznaniu.

Prócz nauki śpiewu antyfon i sekwencji de sancto Adalberto, a także chorałowych, stałych części mszalnych, czas sesji wypełniły wykłady i liturgia. W piątek gościnny wykład wygłosił ks. prof. Waldemar Gliński na temat historycznego kontekstu przyjęcia chrztu przez Mieszka I. W sobotę wykład dyrektora Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej ks. Grzegorza Kopytowskiego poświęcony był teologii sakramentu chrztu, w niedzielę zaś Bogna Bohdanowicz zaprezentowała najstarsze liturgiczne zabytki chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

W sobotę uczestnicy warsztatów chorałowych wzięli udział w wieczornej mszy św. w klasztorze ojców Franciszkanów w Łagiewnikach śpiewając IX cykl gregoriańskich części stałych oraz formularz Salve Sancta Parens. W niedzielę wspólny śpiew gregoriański uświetnił parafialną mszę św. o godzinie 13.00 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie.

Kontynuacja nauki średniowiecznych kompozycji o św. Wojciechu będzie miała miejsce podczas tegorocznej, szóstej już edycji międzynarodowych Warsztatów Cantus Gregorianus organizowanych w Łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym w dniach 26 czerwca – 1 lipca z udziałem benedyktynów z klasztorów kongregacji Solesmes.  

Serdecznie Państwa zapraszamy do wspólnego śpiewania chorału gregoriańskiego!

Wczytywanie galerii...


Październik 2015

Schola Studium Muzyki Kościelnej na Festiwalu Śpiewu Gregoriańskiego w Poznaniu

W sobotę 17 października 2015 roku odbył się w Kościele Ojców Jezuitów w Poznaniu festiwal śpiewu gregoriańskiego.

Utwory gregoriańskie przeznaczone na różne okresy liturgiczne prezentowało 5 zespołów: Schola św. Grzegorza z Poznania, Schola Beatae Mariae Reginae również z Poznania, Schola o. Karmelitów Bosych tworzona przez braci z Krakowa i Poznania, Zespół muzyki dawnej Liquescentes oraz Schola Gregoriańska Studium Muzyki Kościelnej z Łodzi. Wieczór poprowadził dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”.

Zobacz więcej na www.szkolachoralu.pl


Sierpień 2015
Drugie miejsce łódzkiej Scholi Gregoriańskiej
na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Chivasso pod Turynem!

W dniach 28-30 sierpnia br. w Chivasso pod Turynem odbywał się finał międzynarodowego Konkursu Muzyki Sakralnej. Realizatorami organizowanego po raz drugi konkursu o nazwie IRENÉ jest Associazione Culturale Gli Invaghiti, skupiające środowisko wykonawców muzyki dawnej z dyrektorem artystycznym Fabio Furnari na czele. Włoskie stowarzyszenie organizuje od lat z powodzeniem również letnie festiwale muzyczne poświęcone głównie wokalnej i wokalno-instrumentalnej włoskiej muzyce religijnej (m.in.: Invaghite Note, Kalendamaya, Aurea Materia). Do finału Konkursu AD 2015 zostało zakwalifikowanych 7 zespołów wśród nich Schola Gregoriańska Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Regulamin konkursowy przewidywał udział zespołów składających się z minimum ośmiu osób, śpiewających wyłącznie a capella repertuar sakralny

Chorał gregoriański, który od pięciu lat z rosnącym powodzeniem uprawiany jest w Łodzi, stanowił doskonały przykład typowo liturgicznego, sakralnego repertuaru muzycznego. Żeńska część scholi gregoriańskiej, działającej przy Studium Muzyki Kościelnej w Łodzi, przyjęła z radością i zapałem tak samo zaproszenie do udziału w konkursie jak i prawdziwe wyzwanie, jakim było przygotowanie w krótkim, wakacyjnym okresie programu konkursowego.

Na program ten złożyły się responsoria z Uroczystości Bożego Ciała, utwory jak najbardziej gregoriańskie w formie i stylu lecz powstałe ok. XV wieku. Cechą charakterystyczna tych kompozycji jest rozbudowana kantylena poruszająca się w licznych i rozległych skokach interwałowych, pasażach o rozpiętości znacznie przekraczających oktawę, co w klasycznym repertuarze chorałowym należy do rzadkości. W przypadku responsoriów na Boże Ciało rozmach linii melodycznej tworzy niepowtarzalny, liryczny klimat tych kompozycji, z których każda na inny sposób kontempluje tajemnicę Eucharystii. Wybór repertuaru podyktowany został po pierwsze właśnie kultem Eucharystii, który od lat wyróżnia naszą Archidiecezję. Wszak diecezjalne święto Eucharystii, obchodzone na pamiątkę papieskiej wizyty w Łodzi, jest jakby po dwakroć przeżywaną uroczystością Bożego Ciała. Po drugie, charakter kompozycji gregoriańskich na Boże Ciało doskonale odpowiada możliwościom wykonawczym i interpretacyjnym żeńskich głosów z ich giętkością, stopliwością i liryzmem.

Z jakim efektem? Schola Studium Muzyki Kościelnej zdobyła na konkursie w Chivasso drugie miejsce w kategorii monodii. Jej konkurencję stanowił chór prawosławny z Turynu, wykonujący greckie hymny wielkanocne. Łódzka schola koncertowała w składzie dziewięcioosobowym: Aleksandra Brzóska, Zofia Doniec, Anna Kamerys, Julianna Kryska, Paulina Sankowska, Maria Supeł, Justyna Ślipska, Paulina Twardowska, dyr. Bogna Bohdanowicz.

Na zakończenie całego wydarzenia artystycznego, 30 sierpnia przewidziany był udział chórów w liturgii niedzielnej kościołów Chivasso i okolic. Polska schola uczestniczyła we Mszy św. w Mandrii, miejscu związanym z obecnością polskich żołnierzy w czasie I Wojny Światowej. Po Mszy św. przyjęto nas posiłkiem w obecności Konsula RP z Turynu.

Tego samego dnia wieczorem schola zaśpiewała jeszcze jeden koncert tym razem w Breme, w Kościele św. Sebastiana (w ramach Festiwalu KalendaMaya 2015). Na koncert złożyły się utwory o Najświętszej Maryi Pannie i Najświętszej Eucharystii – od Wcielenia do Przeistoczenia.


Lipiec 2015
Letnia sesja Szkoły św. Grzegorza w Chapel de Montligeon (Normandia)

W dniach 18-25 lipca 2015 Anna Kamerys i Bogna Bohdanowicz wzięły udział w letniej, tygodniowej sesji Szkoły św. Grzegorza z Le Mans, która po raz 75 odbywała się w Chapel Montligeon, maleńkim, malowniczym miasteczku ok. 250 km na południowy zachód od Paryża. Po tygodniu zajęć podsumowujących poszczególne kursy korespondencyjne uczestnicy podchodzą do egzaminów, które z jednej strony kończą dany poziom nauki z drugiej otwierają następny jej etap. Zespołowi prowadzących przewodniczyli dobrze znani uczestnikom warsztatów chorałowych w Łodzi Dyrektor Szkoły św. Grzegorza Claude Pateau, a także o. Philippe de Montauzan OSB przeor klasztoru św. Pawła w Wisques.

V WARSZTATY CHORAŁU GREGORIAŃSKIEGO «Cantus gregorianus»

Dobiegły końca Warsztaty Chorału Gregoriańskiego w Łodzi, zorganizowane po raz piąty w Wyższym Seminarium Duchownym przez Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej.

Spotkania te mają już swoją tradycję, na którą składa się zarówno rytm zajęć jak i rytm liturgii otwierającej i kończącej każdy dzień. Klimat miejsca sprzyja wyizolowaniu się ze świata i koncentracji sił na nauce i nieskończonej ilości prób. Tradycja warsztatów związana jest ściśle z Benedyktynami z Francji, którzy w 2011 roku rozpoczęli i odtąd co roku kontynuują nauczanie tego śpiewu, który w ich macierzystych klasztorach jest codziennym językiem liturgii. Razem z świeckimi nauczycielami chorału (dyrektorem Szkoły Świętego Grzegorza Claudem Pateau i konsultantem wokalnym klasztoru w Triors Rene Linennbankiem) pokonują co roku tysiące kilometrów by prowadzić lekcje teorii i praktyki gregoriańskiej dla świeckich i duchownych. Grono osób, które gromadzi się podczas Warsztatów to zarówno amatorzy, dla których nauka chorału to pierwsze na poważnie zetknięcie się z muzyką jak i muzycy, obyci z praktyką wokalną, ale zarówno dla jednych i dla drugich wyzwaniem jest rytm i fraza gregoriańska nie mówiąc o łacinie. W tym roku novum stanowiły zajęcia dla organistów, prowadzone przez ojca Jeana de Richemont OSB z Triors, na których uczono się akompaniamentu organowego do chorału. Nowe było również spojrzenie na duszpasterską wartość chorału w parafiach. Tę perspektywę jako pierwszy zarysował ks. Robert Bernagiewicz w retorycznej polemice czy chorał śpiewać czy nie śpiewać. Zwieńczeniem dyskursu był natomiast wykład-manifest ks. Janusza Lewandowicza poświęcony obronie wartości kultury łacińskiej, odpowiedzialnej za kształt cywilizacji zachodniej. Wyjątkowym momentem podczas Warsztatów był chrzest Anny Teresy, córeczki Pauliny Sankowskiej, chórzystki łódzkiej scholii gregoriańskiej. Tak to bowiem śpiew chorałowy łączy obcych sobie z początku ludzi i w miarę rozwoju umiejętności rośnie i wiara i wzajemna więź, przekształcając chór we wspólnotę. Przez te kilka dni mogliśmy wszyscy tego doświadczyć. Bogu niech będą dzięki!

Wczytywanie galerii...
 Foto: Bogna Bohdanowicz

Nagrania:

http://szkolachoralu-lodz.pl/images/mp3-icon.png

http://szkolachoralu-lodz.pl/images/mp3-icon.png

http://szkolachoralu-lodz.pl/images/mp3-icon.png

http://szkolachoralu-lodz.pl/images/mp3-icon.png

http://szkolachoralu-lodz.pl/images/mp3-icon.png

Próba śpiewu
z organami

Wykład
o Jean de Richemont

Wykład
ks. R. Bernagiewicz

Wykład
ks. J. Lewandowicz

Wykład
Claude Pateau

 

Maj 2015

Warsztaty Chorałowe w Gostyniu

W dniach 8 – 10 maja 2015 roku odbyły się w Gostyniu, w Klasztorze OO. Filipinów przy Sanktuarium Róży Duchownej, weekendowe warsztaty chorału gregoriańskiego. Warsztaty te stanowią od kilku lat integralną część Kursu Chorału Gregoriańskiego wg metody Solesmes prowadzonego przez Szkołę św. Benedykta z Poznania oraz zespół Liquescentes. Jak zawsze warsztaty te są także otwarte dla wszystkich, którzy chcą „zakosztować” chorału po raz pierwszy. Takich osób nie zabrakło i tym razem. Tematem wiodącym w zajęciach praktycznej nauki śpiewu oraz wykładach był Kult Najświętszej Eucharystii. Gratulujemy organizatorom udanego przedsięwzięcia: ich pasja i zaangażowanie w połączeniu z klimatem miejsca sprawiły, że chorałowe spotkanie w Gostyniu na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Wczytywanie galerii...

 

Kwiecień 2015

Kongres Biskupów Europy w Porszewicach

W dniach 17 i 18 kwietnia br. Schola Gregoriańska Studium Muzyki Kościelnej w Łodzi zaśpiewała podczas Mszy św. w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP Porszewicach w ramach Kongresu Biskupów Europy. Zamieszczamy krótką relację zdjęciową autorstwa Marii Supeł.

Wczytywanie galerii...


Marzec 2015

W Wielki Czwartek AD 2015, na zaproszenie ks. Proboszcza Bogdana Marciniaka żeńska część Scholi Gregoriańskiej wzięła udział w Liturgii Wieczerzy Pańskiej w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Łodzi.

W Uroczystość Świętego Józefa, 19 marca br., Schola Gregoriańska śpiewała podczas mszy św. o godzinie 18.00 w łódzkiej Katedrze.

 

Warsztaty ORDINARIUM MISSAE 2015

W dniach 13-15 marca 2015 r. odbyły się weekendowe Warsztaty Chorału Gregoriańskiego poświęcone częściom stałym Mszy świętej. Wykłady z historii muzyki liturgicznej (prowadzone przez mgr Olgę Dżanę z Instytutu Muzykologii KUL) oraz zajęcia praktyczne (prowadzone przez członkinie Zespołu Liquescentes oraz kadrę Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej) przybliżyły gregoriański repertuar śpiewów Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei. Uczestnicy ćwiczyli VIII mszę de Angelis by zaśpiewać ją podczas Mszy św. niedzielnej o godzinie 13.00 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie. Każdego dnia uwieńczeniem nauki była liturgia eucharystyczna ze śpiewem gregoriańskim wykonywanym przez schole gregoriańskie Kursu Chorału Gregoriańskiego w Łodzi i zaproszonych gości.

 

Wczytywanie galerii...

 INTROIT Laetare      GRADUALE Laetatus sum      TRACTUS Qui confidunt      Adoremus in aeternum    

 Stabat Mater      KYRIE VIII      SANCTUS VIII      AGNUS DEI VIII    

 

Grudzień 2014

23 grudnia Schola Gregoriańska śpiewała podczas spotkania opłatkowego Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z duchowieństwem Archidiecezji Łódzkiej. Zdjęcia: Maria Supeł.

Wczytywanie galerii...

Reportaż na stronie Archidiecezji Łódzkiej.

W sobotę 13 grudnia odbyła się kolejna sesja Kursu Chorału Gregoriańskiego. Część teoretyczną stanowiła kontynuacja wykładu o rytmie w ujęciu metody solesmes, część praktyczna zajęć poświęcona była przygotowaniu części ordinarium i proprium III niedzieli adwentowej Gaudete. Zamieszczamy nagrania. Zdjęcia: Maria Supeł.

Wczytywanie galerii...

Zamieszczamy również nagrania śpiewów.

 INTROIT Gaudete      GRADUALE Qui Sedes      ALLELUIA Excita    

8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Schola Gregoriańska zaśpiewała na Mszy św. o godzinie 12.00 w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

W niedzielę, 7 grudnia Schola Gregoriańska zaśpiewała podczas mszy św. o godzinie 13.00 w kościele p.w. św. Franciszka w Łodzi.

Listopad 2014

22 listopada (liturgiczne wspomnienie św. Cecylii) - Nowa siedziba Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej poświęcona przez Metropolitę Łódzkiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. 

W swym krótkim przemówieniu Ks. Arcybiskup powiedział, że praca nad wykonaniem muzycznym szczególnie wyraźnie uwidacznia trud jakiego zawsze wymaga kształtowanie tego co dobre, piękne i wartościowe. Zachęcił także do troski o kształt i piękno liturgii.

„Pieśń nowa nie jest dla ludzi dawnych. Uczą się jej jedynie ludzie nowi, którzy dzięki łasce ze starych stali się nowymi i przynależą do Nowego Przymierza, do królestwa niebieskiego. Ku niemu wzdycha cała nasza miłość i śpiewa pieśń nową. Niech śpiewa ją nie językiem, ale życiem” (św. Augustyn, cyt. za Liturgia Godzin, t. IV, s. 1376) – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie gospodarz miejsca, ks. prałat Grzegorz Kopytowski, dyrektor Studium. W uroczystości udział wzięli PT Księża Profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, profesorowie Akademii Muzycznej w Łodzi, wykładowcy, studenci i kursanci. W czasie wspólnej modlitwy śpiewała schola Kursu Chorału Gregoriańskiego. Spotkanie zakończył poczęstunek.

Wczytywanie galerii...

Październik 2014

Niedziela 19 października 

Schola gregoriańska Kursu Chorałowego zaśpiewała na Mszy św. o godzienie 12.00 w Kościele  Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Kurczaki w Łodzi. Do posłuchania: Graduał Salvum fac populum tuum z XXIX Niedzieli Zwykłej.

 Gradauł Salvum fac populum tuum

Inauguracja drugiego roku Kursu Chorału Gregoriańskiego wg metody Solesmes w Łodzi

 

W sobotę, 4 października, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, podczas dorocznego dnia modlitw o uświęcenie kapłanów, w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi zainaugurowany został drugi rok nauki chorału gregoriańskiego wg metody Solesmes. Po Mszy św. o godzinie 12.00, wykład inaugurujący zatytułowany „Shema!” wygłosił ks. dr Marek Wochna.

Galerię zdjęć z tego wydarzenia zawdzięczamy pani Mari Supeł. Dziękujemy! 

Wczytywanie galerii...

Zamieszczamy również nagrania śpiewów.

 Adoremus in eaternum      Agnus Dei VIII      Allaluia Franciscus pauper      Communio Fidelis servus     

 

Lipiec - Sierpień 2014

Triors

W dniach 26 lipca – 9 sierpnia br. prowadzący Kurs Chorału Gregoriańskiego w Łodzi oraz Poznaniu przebywali w Klasztorze Benedyktynów w Triors ucząc się metody solesmeńskiej od ojców. Zajęcia obejmowały analizę rytmiczną utworów oraz ich interpretację. Ważnym doświadczeniem był również udział w przeprowadzeniu egzaminu dla nowicjuszy mający przygotować do przeprowadzenia analogicznego egzaminu dla kursantów w Polsce podczas V Warsztatów Chorałowych w Łodzi, w lipcu 2015 roku. 

Czerwiec - Lipiec 2014

Zawierzenie na Jasnej Górze

W środę 2 lipca 2014 r. w Święto Nawiedzenia NMP, na Jasnej Górze ojciec Opat Herve Courau odprawił w Kaplicy Cudownego Obrazu Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym w intencji odnowy śpiewu gregoriańskiego w Kościele.

Modlitwa zawierzenia Maryi Królowej Polski dzieła odnowy śpiewu gregoriańskiego

Matko Boża, Niepokalana Maryjo, której życie było hymnem śpiewanym na cześć Stwórcy, Tobie Matko i Królowo zawierzamy wszystkie działania na rzecz nowej ewangelizacji poprzez śpiew gregoriański w Kościele w Polsce i na świecie. Zawierzamy Tobie nas samych, tych, od których się uczymy, tych, którym służymy oraz wszystkich, którzy poprzez chorał gregoriański i zawarte w nim Słowo Boże odnajdą na nowo drogę do Chrystusa. Dziękujemy za wielki zaszczyt i łaskę pracy w Kościele i prosimy, aby Kościół odnalazł na nowo drogę do własnego śpiewu, jakim jest chorał gregoriański. Śpiewu, który łączy Kościół wędrujący z Kościołem chwalebnym, łączy przeszłość i teraźniejszość z przyszłością. Spraw aby ten śpiew wieków, podjęty na nowo, złączył się ze śpiewem chórów anielskich w jednej pieśni uwielbienia.

Matko Boża, w szczególny sposób oddajemy Ci Szkołę Świętego Benedykta, Kurs Chorału wg metody Solesmes w Łodzi i Szkołę Św. Anny oraz wszystkich, którzy pracują i pracować będą na rzecz odnowy chorału w Polsce. Spraw by ich praca służyła Kościołowi i przynosiła błogosławione owoce. Ad Maiorem Dei Gloriam!

 

Wczytywanie galerii...

IV Warsztaty Chorału Gregoriańskiego w Łodzi

Od 29 czerwca do 4 lipca 2014 r. trwały w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym Warsztaty Chorału Gregoriańskiego. W tym roku zajęcia prowadzili: o. Hervé Courau OSB – Opat Klasztoru Notre-Dame w Triors (Francja), o. Simeon Wester OCist – Przeor Klasztoru Cystersów w Heiligenkreuz (Austria), o. Philippe de Montauzan – Przeor Klasztoru w Wisques (Francja), Claude Pateau – Dyrektor Szkoły Świętego Grzegorza w Le Mans (Francja), René Linnenbank (Holandia), dr Bogna Bohdanowicz, Anna Kamerys oraz poznański zespół wokalny „Liquescentes” pod kierownictwem Karoliny Piotrowskiej-Sobczak. 

W środę 2 lipca pod przewodnictwem czcigodnego ojca Hervé Courau OSB była sprawowana Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w intencji zawierzenia dzieła odnowy śpiewu gregoriańskiego w Kościele w Polsce.

Wczytywanie galerii...

Czerwiec 2014

Podsumowanie i zakończenie Kursu Chorału Gregoriańskiego w Łodzi

W sobotę, 14 czerwca 2014 roku zakończyliśmy pierwszy sezon nauki śpiewu gregoriańskiego w Łodzi. Zajęcia odbywały się raz w miesiącu począwszy od listopada 2013. W sumie sześć spotkań sobotnich oraz dwie wyjazdowe weekendowe sesje warsztatowe pozwoliły zrealizować podstawowy program metody solesmeńskiej: nomenklaturę neum, oznaczenia rytmu i ekspresji, wreszcie liczenie rytmu podstawowego w kompozycjach gregoriańskich. Zajęcia dodatkowe przyniosły wykłady z historii chorału i poszczególnych jego form a także ćwiczenia paleograficzne.

Spotkanie 14 czerwca zakończyło wręczenie PT Uczestnikom pamiątkowych dyplomów oraz poczęstunek. W bliskiej perspektywie IV Warsztatów Chorału Gregoriańskiego, które odbędą się za dwa tygodnie oraz w perspektywie kontynuacji nauki w ramach rozpoczętego Kursu spotkanie to miało bardziej charakter podsumowania niż zakończenia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Wczytywanie galerii...

Maj 2014

Zakończenie Kursu Chorału Gregoriańskiego w Poznaniu

Fotoreportaż z zakończenia Kursu Chorału Gregoriańskiego prowadzonego w Poznaniu, które miało miejsce w poznańskiej Farze 31 maja 2014 r.

Posłuchaj reportażu z tego wydarzenia:

Wczytywanie galerii...
Kwiecień 2014

Piąta sesja Kursu Chorału Gregoriańskiego w Łodzi

5 kwietnia o godzinie 14.00 rozpoczęła się kolejna sesja kursu chorałowego. Tematem wiodącym było pierwsze spotkanie z rytmem, który dla metody solesmeńskiej ma bodaj najważniejsze znaczenie. Pierwsze to spotkanie wypełniła więc prezentacja podstawowych terminów i zasad, a także pierwsze próby taktowania i wyznaczania ictusów w praktycznych ćwiczeniach z nutami. Celem przypomnienia treści zajęć umieszczamy tutaj prezentację wprowadzającą w temat rytmu gregoriańskiego. Zachęcamy również do odrobienia pracy domowej!

W trakcie Mszy św. na zakończenie sesji scholae wykonały części zmienne z Soboty po IV Niedzieli Wielkiego Postu: introit Sitientes, graduał Tibi Domine, offertorium Factus est oraz communio Dominus regit me, uczestnicy kursu zaśpiewali XVIII cykl stałych części Mszy św.

Marzec 2014

Czwarta sesja Kursu Chorału Gregoriańskiego w Łodzi

W sobotę 1 marca o godzinie 14.00, odbyły się czwarte zajęcia kursu chorałowego w Łodzi. Zajęcia miały charakter powtórkowy i dotyczyły wszystkich poznanych rodzajów neum.  W czasie Mszy św. śpiewaliśmy formularz wotywny o Najświętszej Marii Pannie Gaudens gaudebo oraz Ordinarium IX.

Luty 2014

Sesja wyjazdowa szkół chorałowych w Olszy

W niedzielę 2 lutego br. zakończyła się sesja wyjazdowa Szkół Chorału Gregoriańskiego wg metody Solesmes w Ognisku Miłości w Olszy koło Rogowa. Poszczególne dni wypełniły śpiewy na adorację Najświętszego Sakramentu, nauka psalmodii oraz warsztaty paleograficzne. W czasie sobotniej liturgii Mszy św. zaśpiewaliśmy IX Ordinarium, a części zmienne z formularza Salve Sancta Parens. W niedzielę Msza św. celebrowana była dla parafian, śpiewaliśmy więc mniej chorału na rzecz kolęd i pieśni eucharystycznych. Dziękujemy serdecznie Przyjaciołom z Poznania: Karolinie Piotrowskiej-Sobczak, Agnieszce Łysakowskiej, Annie Kaczorowskiej i Katarzynie Kubaszczyk za poprowadzenie warsztatów psalmodii oraz śpiew w czasie liturgii. Gratulujemy wszystkim PT Uczestnikom sesji postępów w nauce, entuzjazmu i wytrwałości. Następne spotkanie weekendowe odbędzie sie w dniach 9-11 maja w Klasztorze Ojców Filipinów w Gostyniu. Kolejne zajęcia kursowe w Łodzi w Instytucie Teologicznym - 1 marca od godziny 14.00. Do zobaczenia!

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Wczytywanie galerii...

Styczeń 2014

Trzecia sesja Kursu Chorału Gregoriańskiego w Łodzi

Za nami trzecia sesja Kursu Chorałowego w Łodzi. Tematem lekcji były neumy 3-elementowe i ich modyfikacje. W czasie zajęć praktycznych ćwiczyliśmy pieśni Puer natus in Bethleem, Adeste fideles, hymn In natali Domini oraz communio Beata viscera. Podczas Mszy św., którą odprawił dla nas ks. Grzegorz w oratorium Seminarium Duchownego schola zaśpiewała graduał i alleluja z formularza Salve Sancta Parens.

Wczytywanie galerii...

Grudzień 2013

Druga sesja Kursu Chorału Gregoriańskiego w Łodzi

Za nami już druga sesja Kursu Chorałowego w Łodzi. Wciąż przybywa chętnych, dlatego zajęcia te w dużej mierze miały charakter powtórkowy. Pracowaliśmy w trzech grupach dzieląc czas pomiędzy naukę metody solmizację i naukę wybranych śpiewów. O 17.00 ks. Grzegorz odprawił dla nas Mszę świętą z Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Ordinarium IV zaśpiewali wszyscy, zaś poszczególne części zmienne przygotowali ci spośród kursantów, którzy wyrazili chęć spotykania się częściej właśnie dla przygotowania liturgii.

Wczytywanie galerii...

Listopad 2013

Inauguracja Kursu Chorału Gregoriańskiego w Łodzi

W sobotę, dnia 9 listopada odbyła się w Łodzi inauguracja kursu chorałowego organizowanego przez Komisję do Spraw Liturgii i Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej w łączności z Opactwem Notre-Dame w Triors, Szkołą św. Grzegorza w Le Mans oraz Szkołą św. Benedykta w Poznaniu. Z radością pragniemy poinformować, że zgłosiło się ponad 80 osób! Tematem pierwszych zajęć było ogólne wprowadzenie do metody Solesmes oraz nauka solmizacji. W czasie Mszy św. Na zakończenie zajęć wszyscy Uczestnicy zaśpiewali XVIII ordinarium missae, zaś części zmienne wykonał zespół Liquescentes z Poznania specjalnie przybyły na inaugurację kursu chorałowego w Łodzi. Wszystkim, którzy rozpoczęli naukę śpiewu chorałowego życzymy wytrwałości i entuzjazmu.

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

 

Wczytywanie galerii...

Październik 2013

Inauguracja Szkoły Św. Benedykta w Poznaniu

26 października 2013 roku w Poznaniu rozpoczął się Kurs Chorału Gregoriańskiego wg metody Solesmes organizowany przez Szkołę Św. Benedykta.
Gratulujemy i życzymy wytrwałości i entuzjazmu wszystkim PT Uczestnikom! (Fotografie: Piotr Łysakowski)

Wczytywanie galerii...

Kongres Stowarzyszenia św. Benedykta Patrona Europy (Heiligenkreuz, Austria)

W dniach 4-6 października 2013 roku w Heiligenkreuz odbywał się Kongres Stowarzyszenia św. Benedykta Patrona Europy. Od kilku lat wykładom, spotkaniom i wspólnej liturgii uczestników kongresów towarzyszy śpiew chorałowy w tradycji Solesmes wykonywany przez zespół Liquescentes, zapraszany do udziału w tym wydarzeniu przez asystenta kościelnego stowarzyszenia o. Opata Herve Courau OSB. W tym roku zespół wykonywał śpiewy na przemian z chórem zakonnym ojców Cystersów - gospodarzy miejsca. Ważnym wydarzeniem było również spotkanie o. Opata Herve Courau OSB i zespołu Liquescentes z przeorem o. Simeonem Westerem OC, który pełni w Heiligenkreuz funkcję pierwszego kantora i mistrza chóru.

Wczytywanie galerii...

 
 
 

Czerwiec - Lipiec 2016

Joomla templates by Joomlashine